Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwa rekrutacja. To ostatnie dni, by przyszli studenci wybrali kierunek studiów. W ofercie uczelni jest ich 27 – od weterynarii po nowo utworzone żywienie człowieka z dietetyką.

Największym zainteresowaniem na Uniwersytecie Przyrodniczym cieszą się m.in. weterynaria, biotechnologia, geodezja i kartografia, a także nauki o żywieniu. – Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności rekrutujemy na cztery kierunki. Wszystkie znajdują się w pierwszej dziesiątce kierunków, które są najchętniej wybierane przez kandydatów – mówi prof. Anna Czubaszek z UP.

Nowym i jednocześnie najbardziej obleganym kierunkiem jest nauka o żywieniu i dietetyka. – Obecnie rynek potrzebuje, pożąda specjalistów z zakresu dietetyki żywienia człowieka. Wiele prywatnych firm, szpitali, różnych ośrodków, przychodni, ośrodków spa, sanatoriów sięga po takich specjalistów – dodaje prof. Monika Bronkowska.

Uczelnia niebawem opublikuje prace magisterskie, które będą poradnikami żywieniowymi dla osób m.in. z cukrzycą, miażdżycą, nadwagą i zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi.

– W naszej katedrze były prowadzone badania na temat jakości tych diet, które możemy znaleźć w różnych publikacjach – przede wszystkim kolorowych gazetach i okazuje się, że niestety te diety nie mają wiele wspólnego z racjonalnymi, naukowo potwierdzonymi zaleceniami. W związku z tym chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom i stworzyć coś, na czym będzie można polegać – przekonuje dr Danuta Figurska-Ciura.

Studenci wydziału nie martwią się o przyszłość – pracę znajdą bez trudu. – To jest najważniejszy czynnik, że po prostu uczymy się bardzo dużo tej praktycznej strony pracy i później idąc gdzieś dalej, do zakładów pracy, pracując w zawodzie, nie mamy problemów z wykonywaniem pewnych laboratoryjnych czynności – zauważa Kacper Grochla, student biotechnologii.

Ww. wydział UP w tym tygodniu świętuje 40-lecie istnienia. Obecnie kształci 1,5 tys. studentów.