Dziś święto Wrocławia. Podczas uroczystej sesji wręczono tytuły honorowych obywateli miasta. To nagroda dla tych, którzy najbardziej przyczynili się do jego rozwoju.

Wrocław – miasto europejskie – wysoko ceni własne lokalne tradycje, dlatego z pompą i paradą uczcił swoją nową królową kurkową. Po raz 25. na uroczystej sesji wyróżniono tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus wybitnych mieszkańców miasta.

Honorowanie ludzi, którzy czynią dobre rzeczy, zajmują się pięknymi przedsięwzięciami jest szlachetne i pożądane. To najważniejszy dzień dla najważniejszej miejskiej instytucji rady miejskiej – uważa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Wśród Honorowych Obywateli Wrocławia są m.in. Jan Paweł II i Dalajlama. Honorowymi obywatelami Wrocławia od dzisiaj są: Bente Kahan, Włodzimierz Jarmundowicz i Jerzy Kapłański.

Norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem, Benie Kahan, upowszechnia kulturę żydowską i przyczyniła się do renowacji wrocławskiej synagogi Pod Białym Bocianem. – Te prace razem zrobiliśmy, dlatego nic nie zrobiłam sama. To jest wielki team, zespół. Bardzo dziękuje, że dzisiaj to honorują. Dziękuję Wrocław, uwielbiam Wrocław! – powiedziała Bente Kahan.

Włodzimierz Jarmundowicz to wybitny neurochirurg. Zespół pod jego kierownictwem po raz pierwszy na świecie przeprowadził operację rekonstrukcji rdzenia kręgowego, w wyniku której sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna zaczął chodzić. – To wielki honor i wyróżnienie, a równocześnie wielkie zobowiązanie, żeby kontynuować te wszystkie prace, które były podstawą przyznania mi tego tytułu, który jest dla mnie jednym z największych wyróżnień – twierdzi Włodzimierz Jarmundowicz.

Malarz Jerzy Kapłański jest już nie tylko honorowym mieszkańcem gminy Miękinia, ale także miasta Wrocławia. To autor znakomitych portretów i obrazów o tematyce religijnej. – Jest to wielkim zaszczytem dla mnie. Nawet nie myślałem, że cos takiego mnie w życiu spotka – powiedział Jerzy Kapłański.

Dzisiaj przyznano także Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia oraz odznaki honorowe Wratislavia Grato Animo – Wrocław z wdzięcznością – za zasługi w działalności publicznej na rzecz miasta.