Kto nie inwestuje w badania, ten zostaje daleko w tyle – mówił podczas wizyty we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem państwo powinno wesprzeć naukowców pracujących nad innowacyjnymi projektami typu start-up. Ma w tym pomóc przygotowana przez rząd druga ustawa o innowacyjności.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powinno być kuźnią polskich nowych technologii – tak prezydent Andrzej Duda ocenił naukowy kampus. – Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest w Polsce miejscem wyjątkowym. Nowym, pięknie łączącym architektoniczną tradycję z nowoczesnością, z najnowocześniejszymi urządzeniami, z badaniami nad nowoczesnymi technologiami – powiedział Andrzej Duda.

Rzecz polega tylko na tym, żebyśmy tworzyli takie warunki, żeby tych najzdolniejszych zatrzymać u nas w kraju, dając im zarazem możliwość prowadzenia badań naukowych, które są tym kołem napędowym rozwoju –dodał Andrzej Duda. Ma w tym pomóc druga ustawa o innowacyjności, którą przygotował rząd. Przedsiębiorców do inwestowania w naukę i badania mają zachęcić ulgi podatkowe.

W drugiej ustawie o innowacyjności ulgi są ujednolicone, czyli zarówno ulgi dla dużych, jak i ulgi dla małych przedsiębiorstw są na poziomie 100 procent – informuje Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zdaniem naukowców i przedsiębiorców ta ustawa to dobry początek zmian dotyczących rodzimego rynku nowych technologii. – Oczywiście to kwestia szczegółów i detali, ale ona będzie decydowała o tym czy jesteśmy w stanie konkurować za granicą. Nie mówię tutaj o wielkich rozwiniętych rynkach, ale Czechy już w tej chwili oferują znacznie zaawansowane ulgi – twierdzi Tomasz Gondek.

Rząd ma jeszcze jeden pomysł na wsparcie nowych projektów naukowych. – Tą formą wsparcia dla innowacyjnych firm są zamówienia publiczne. Na razie nasz rząd realizuje jeden taki projekt – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Na takie zamówienia liczą m.in. naukowcy, którzy w kampusie na wrocławskich Praczach tworzą pierwszego polskiego satelitę.

Do tej pory we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ powstało 14 innowacyjnych projektów o charakterze start up-ów. Sześć z nich zostało kupionych przez inwestorów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, by ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2018 roku.