Dwadzieścia lat temu papież Jan Paweł II odwiedził Wrocław podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Przez kolejny miesiąc we Wrocławiu będziemy wspominali to wydarzenie. Dziś został ogłoszony program. Przed nami spotkania, koncerty, ale i peregrynacja relikwii.

31 maja 1997 r. Jan Paweł II wylądował na lotnisku we Wrocławiu. Była to szósta pielgrzymka papieża do Polski, druga wizyta w stolicy regionu. Ks. Jerzy Rasiak nagrywał całe wydarzenie. – Były bardzo miłe momenty jak to słynne kichnięcie czy potem – podczas wizyty w samym seminarium – jak długo, długo śpiewał i w końcu już nikt prawie nie pamiętał zwrotek, a on jeszcze śpiewał – wspomina.

To właśnie św. Jan Paweł II jako pierwszy nazwał Wrocław miastem spotkań. – Słowa, które pozostały jako przesłanie, motto dalszego rozwoju naszego miasta – zauważa Anna Szarycz z urzędu miejskiego.

Po 20 latach wspominamy to wydarzenie. Już w najbliższy piątek koncert rapu chrześcijańskiego. – L.U.C i Tau w naszej sali koncertowej pod gołym niebem. Znów będzie można posłuchać tego, co ci młodzi ludzie mają do powiedzenia. Są inspirowani myślą papieską – zapowiada Juliusz Woźny z Ośrodka „Pamięć i przyszłość”.

W programie także spotkania i wykłady. 6 czerwca w Centrum Historii „Zajezdnia” debata „Prawda – Zaufanie – Wspólnota”. – To taka triada papieska, którą papież we Wrocławiu wypowiedział. Kolejna debata 12 czerwca w Barbarze. Będziemy kończyć takim wielkim koncertem pod katedrą Michała Lorenca. 24 czerwca wieczorem, a właściwie w nocy, pokaz fontanny przy Hali Stulecia – opowiada o. Maciej Zięba z Instytutu „Tertio Millennio”.

A kolejnego dnia koncert, podczas którego prowadzona będzie zbiórka datków na pomoc dla Aleppo. – Koncert „Nieśmiertelni”, który odbędzie się 25 czerwca na scenie przed wrocławską katedrą. Będzie w pewnym sensie zwieńczeniem tego, co udało nam się przez kilka miesięcy zrobić – dodaje ks. Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Do miasta sprowadzone zostaną relikwie papieża Polaka. – Będziemy gościli relikwie św. Jana Pawła II, a więc jego sutannę, mitrę, stułę, a także duży relikwiarz zawierający ampułkę jego krwi – mówi ks. Kowalski.

Relikwie zostaną wystawione w 30 dolnośląskich parafiach.

Na wspomnienia przygotowań do Kongresu Eucharystycznego oraz samej wizyty św. Jana Pawła II zapraszamy do „Faktów Retro” między 29 maja i 2 czerwca po godz. 19:00 i 21:50. Na antenie TVP3 Wrocław i na stronie retro.wroclaw.tvp.pl pokazujemy najważniejsze punkty pielgrzymki Ojca Świętego na Dolny Śląsk.


SPECJALNE WYDANIA FAKTÓW RETRO – SZCZEGÓŁY