John Zorn w czterech odsłonach to motyw przewodni tegorocznego festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Muzyka elektroniczna i symfoniczna rozbrzmi w stolicy Dolnego Śląska już po raz ósmy, a w roli dyrektor artystycznej ostatni raz wystąpi Elżbieta Sikora – polsko-francuska kompozytorka muzyki współczesnej. Początek festiwalu już w piątek, a Telewizja Polska jest patronem medialnym wydarzenia.

Sikora od ponad 30 lat mieszka w kraju nad Sekwaną i należy do światowej czołówki kompozytorów współczesnych. W rozmowie z tvp.info przyznaje, że wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji to sygnał dla wszystkich. – To, że został wybrany człowiek bardzo młody to znak, że coś się zmienia i mam nadzieję, że na dobre – zauważa Elżbieta Sikora.

Sama oddała na niego głos, ponieważ jako jedyny użył słowa „kultura” w swoim programie i przemówieniach. – Cała Francja była za tym, żeby kandydatka Frontu Narodowego nie wygrała i w tym względzie mam bardzo duże zaufanie do Francuzów – dodaje. Pytana o relacje polsko-francuskie dostrzega, że uległy one w ostatnim czasie zmianie, ale ma nadzieję, że tylko przejściowo. – To jest reakcja na rzeczywistość, ale przyjaźń do Polaków tkwi głęboko we Francuzach i tak pozostanie – podkreśla Sikora.

Elżbieta Sikora, od 2011 roku dyrektor artystyczna festiwalu (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe) Elżbieta Sikora, od 2011 roku dyrektor artystyczna festiwalu (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe) Muzyka elektroniczna łączy ludzi

Artystka specjalizująca się od lat w muzyce elektronicznej i elektroakustycznej podkreśla, że zawsze była ona międzynarodowa i bardziej łączyła ludzi niż ich dzieliła. – To, że się przemieszczamy może przynieść tylko dobre efekty, bo przestaniemy się bać, a zaczniemy się lubić – przekonuje. Na Zachodzie, zwłaszcza we Francji, ale także Belgii czy Wielkiej Brytanii odbywa się dużo koncertów, nie tylko przy okazji festiwali. Istnieją również centra i ośrodki, wokół których skupiają się kompozytorzy.

Z tych wzorców czerpią organizatorzy Festiwalu Musica Electronica Nova, który od ośmiu lat odbywa się we Wrocławiu. Elżbieta Sikora od pięciu edycji kierowała nim w roli dyrektor artystycznej, ale tegoroczna będzie jej ostatnią. – To jest spory wysiłek, ale już czas, żebym oddała to w ręce następcy – podkreśla. W ramach pożegnania przygotowała niespodziankę dla melomanów. – Dyrektor Kosendiak zaproponował mi skomponowanie utworu, w którym wykorzystałabym architekturę wspaniałego budynku, jakim jest Narodowe Forum Muzyki. To moja forma pożegnania z festiwalem – zaznacza kompozytorka.

John Zorn jest kompozytorem głównym tegorocznej edycji festiwalu (fot. Materiały prasowe) John Zorn jest kompozytorem głównym tegorocznej edycji festiwalu (fot. Materiały prasowe) Tożsamość tematem festiwalu

Tematem przewodnim ósmej edycji będzie elektronika w połączeniu z orkiestrą i nowymi mediami w obszarze aktualnej tożsamości. Zdaniem dyrektor artystycznej jest to ważny problem, nie tylko w muzyce, ponieważ nie jesteśmy przydzieleni do jednej tożsamości, ale mamy ich wiele. – Kompozytorzy są zarówno wykonawcami, często też reżyserami, albo zajmują się obrazem czy interakcją sceniczną. Przechodzą z jednego gatunku muzyki do drugiego – zauważa Sikora.

Dlatego głównym kompozytorem tej edycji uczyniono Johna Zorna – legendę nowojorskiej sceny muzycznej. Z pochodzenia jest Żydem, ale mieszka w Stanach, ma na koncie ponad 400 płyt z zakresu muzyki jazzowej, ale również muzyki poważnej na dużą orkiestrę, muzyki popowej czy do filmów. W ramach festiwalu publiczności zostaną przedstawione jego cztery oblicza, także jako organisty improwizującego w duecie z Ikue Mori.

Publiczność na pufach otoczona dźwiękami

Gościem festiwalu będzie też legenda muzyki elektroakustycznej – François Bayle. – Jako osoba prywatna ma tożsamość złożoną, bo urodził się na Madagaskarze, a potem wychował się we Francji – przypomina Sikora. Jego kompozycje zostają wykonane podczas koncertu KNM Ensemble Berlin, a także w ramach AKUSMA FORUM. – W komfortowych warunkach w sali mniejszej publiczność będzie siedziała na wygodnych pufach, otoczona dźwiękami, dzięki specjalnej instalacji – zdradza dyrektor artystyczna.

Nie zabraknie też dużo młodszej generacji kompozytorów z Wrocławia i nie tylko, m.in. zespół Postensemble oraz Rafał Zalech. Z kolei podczas koncertu LutosAir Quintet prezentowane będą prace wideo z 17. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2017, a w ramach projektu Music Maters on Air dzieła młodych kompozytorów z Europy, podejmujących temat problemów tożsamościowych.– Od początku prowadzenia przeze mnie festiwalu starałam się wprowadzić muzykę elektroakustyczną na duże sale koncertowe i do sal operowych – przyznaje Elżbieta Sikora. Nie inaczej będzie tym razem w dniach 19-27 maja w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Patronem medialnym jest Telewizja Polska.