W tym roku mija 20 lat od kiedy Wrocławski Teatr Komedia zabawia wrocławską publiczność. Początkowo teatr działał pod nazwą Teatr Poniedziałkowy. Z okazji jubileuszu wrocławscy specjaliści od uśmiechu zaplanowali niespodziankę. Co to będzie?

W 1997 roku Wojciech Dąbrowski i Paweł Okoński podjęli ryzyko i założyli własny teatr. – Któregoś razu ś.p. Mariusz Łukasiewicz zaproponował nam, żebyśmy zrobili jakiś spektakl i pojechali z nim po Polsce. To też takie było innowacyjne, bo w tamtych czasach po Polsce właściwie jeździły zespoły muzyczne – wspomina Wojciech Dąbrowski, dyrektor i współwłaściciel Wrocławskiego Teatru Komedia.

Teatr Komedia ma na koncie 25 premier. Pierwszą były „Kochane pieniążki” w reżyserii Wojciecha Pokory. – Cały czas coś robimy. Mamy 1, 2 premiery w roku, ale też nie obrażamy się na spektakle, które są takie trochę historyczne, powiedziałbym, ale oglądalność ich i to, że ludzie przychodzą powoduje, że są w repertuarze, cieszą się powodzeniem – mówi Paweł Okoński, dyrektor i współwłaściciel Wrocławskiego Teatru Komedia.

Ubiegłoroczny Festiwal „Komedia Roku” gościł teatry z całej Polski. Z wrocławską sceną od lat współpracują znani aktorzy m.in. Emilia Krakowska, Tomasz Lulek, Ewa Kuklińska i Michał Koterski. Działalność artystyczną aktorzy z powodzeniem łączą z działalnością charytatywną. Wspierają też młode talenty. – Angażujemy ludzi ze szkół teatralnych, grają u nas, zaczynają czasem swoją karierę. Angażujemy takich ludzi, którzy marzyli o teatrze całe życie, ale im się jakoś tam nie udawało – mówi Paweł Okoński.

Od 16 maja na wrocławskim Rynku będzie można oglądać wystawę dokumentującą historię Teatru Komedia. W czerwcu na widzów czekają kolejne atrakcje. – 18 czerwca mamy swój jubileusz 20-lecia. W Parku Staromiejskim będziemy grali na letniej scenie spektakl „Szalone nożyczki”, który jest w naszym repertuarze już 15 lat. Gramy za darmo – informuje Wojciech Dąbrowski.

Wrocławski Teatr Komedia na frekwencję nie narzeka. Co roku na spektakle przychodzi około 50 tys. widzów. Kupują bilety na przedstawienia, bezpłatnie dostają terapię śmiechem.