Kornel Morawiecki zapowiedział, że jesienią zostaną wybrane władze tworzonego przez niego nowego ugrupowania Wolni i Solidarni. Jak podkreślił, obecnie niemal w całej Polsce powstają koła partii WiS.

Morawiecki pytany na konferencji prasowej we Wrocławiu o powstanie nowej formacji powiedział, że niemal w całej Polsce zakładane są koła tej partii. – Partia powstaje oddolnie, chcemy być przygotowani na wybory samorządowe. Budowanie nowej formacji jest trudną sprawą – przyznał szef sejmowego koła Wolni i Solidarni.

Marszałek senior dodał, że WiS to partia, która ma oferować Polakom wybór pomiędzy „obozem rządzącym a totalną opozycją”. – Chcemy pokazać, że możliwe jest budowanie partii ponad podziałami – mówił Morawiecki.

Kornel Morawiecki to legendarny twórca Solidarności Walczącej w okresie stanu wojennego. W wyborach do Sejmu w 2015 r. startował z listy Kukiz’15. W kwietniu ub.r. wystąpił z tego klubu. Stało się to po tym, gdy posłanka Małgorzata Zwiercan, za to, że zagłosowała w jego imieniu, została usunięta z Kukiz’15. Morawiecki założył koło poselskie Wolni i Solidarni, którego jest szefem. Należą do niego też Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska.

„Nadzieje po wyborze prezydenta Francji”

– Wiążemy pewne nadzieje z wyborem Emmanuela Macrona na nowego prezydenta Francji. Cieszy to, że chce on wzmacniać Europę – powiedział na tej samej konferencji Morawiecki.

Polityk uważa, że z wypowiedzi Macrona wynika, że jest to polityk, który chce wzmacniać Europę. – Jednak najważniejszym celem polityki, która dąży do silnej Europy, powinno być niedopuszczenie do wyjścia z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii. My chcielibyśmy, by Brytyjczycy zmienili zdanie i pozostali z nami; to jest jeszcze możliwe ocenił.

Dodał, że innym z problemów, z którymi będzie musiał zmierzyć się nowy prezydent Francji, to fale uchodźców napływające do Europy. – Macron do tej pory nie przedstawił konkretnych pomysłów na te wyzwania. Nie pokazał pozytywniej odpowiedzi na ten problem, a to jest wyzwanie dla całej Europy – podkreślił.

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,06% głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Jego rywalka – Marine Le Pen – zdobyła 33,94% oddanych głosów. Frekwencja wyniosła 74,62%.