Wrocławscy aktywiści domagają się darmowych masek antysmogowych dla mieszkańcowi i skutecznych działań, które pozwolą nam odetchnąć zdrowym powietrzem.

Dziś powietrze we Wrocławiu jest niemal czyste. Mniej palimy w piecach, samochód zamieniamy na rower. – O smogu trzeba rozmawiać nie tylko zimą. Wtedy o problemie smogu się mówi, daje się propozycję rozwiązań, propozycje uchwał, potem przychodzi wiosna i problem smogu znika, ale tak naprawdę on znika tylko na 3-4 miesiące, a w kolejnym okresie grzewczym powraca – mówi Małgorzata Tracz.

Trzeba zakazać palenia w piecach węglem i złej jakości drewnem, ocieplić budynki, dofinansować wymianę pieców na ekologiczne, wprowadzić zakaz paliw stałych dla Wrocławia i dla uzdrowisk – z takimi postulatami wrocławianie przeszli w białym marszu. Antysmogowe rozwiązanie ma wprowadzić uchwała antysmogowa. Ma być gotowa w listopadzie. – Będzie wprowadzała różnego rodzaju ograniczenia dotyczące stosowania niektórych paliw, jak i stosowania niektórych instalacji grzewczych, kotłów, pieców – wyjaśnia Jarosław Perduta z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Rozwój transportu zbiorowego, dotacje do wymiany pieców, ekopatrole straży miejskiej – szereg działań we Wrocławiu już wprowadziliśmy – zapewniają urzędnicy. Wciąż jednak w ciągu roku jest kilkadziesiąt dni, gdy przekroczone są dopuszczalne normy stężenia substancji rakotwórczych. – Tych dni z przekroczeniami w 2014 roku było ponad 100, w 2015 65, w 2016 53... W momencie, kiedy mamy ostrzejsze zimy i niższe temperatury, jest to bardzo mocno powiązane – mówi Beata Merenda.

Smog może powodować problemy z oddychaniem, wpływa na układ krwionośny, zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali prognozę smogową dla Dolnego Śląska. Na portalu internetowym i poprzez aplikację mieszkańcy mogą sprawdzić kiedy warto wyjść na spacer, a kiedy lepiej zostać w domu. Z powodu smogu według szacunków we Wrocławiu co roku umiera pół tysiąca osób.

Na jutro we wrocławskim urzędzie marszałkowskim zaplanowano konsultacje w sprawie wprowadzenia uchwały antysmogowej.