Dzięki oszczędnościom na przetargach, na 13 inwestycji w regionie zostanie przekazanych dodatkowo 7 mln zł. Pieniądze otrzyma m.in. powiat oleśnicki.

Ta droga wymaga remontu od zaraz – mówią mieszkańcy wsi Lipka o drodze powiatowej z Lipki do Wabienic. – Jedna wielka katastrofa! Tam jest odcinek taki, że się w ogóle nie da jechać. Jest dziura na dziurze. Strach, żeby nie urwać czegoś. Ja nie wiem, dlaczego nikt nic z tym jeszcze nie zrobił – zastanawia się Agnieszka Grześniak. – Płacimy za to. Podatek w paliwie jest. Te drogi powinny być lepsze – uważa Daniel Giernalczyk.

Kierowcy chcą ominąć opłaty i drogę do Wabienic traktują jako skrót do autostrady z drogi ekspresowej S8 – tłumaczy starosta powiatu oleśnickiego, Wojciech Kociński.

Droga zostanie w końcu gruntownie wyremontowana. – W samej Lipce kilka lat temu droga była remontowana, łatana. Ale bez podbudowy była marnie zrobiona. I porobiły się już potężne dziury. Teraz ten remont będzie rzetelny – zapowiada Wojciech Kociński.

Koszt inwestycji sięga półtora miliona złotych, połowę da rząd. – To jest montaż finansowy 50 na 50. Czyli strona rządowa daje 50 procent i strona samorządowa to co brakuje – wyjaśnia wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

W ten sposób zostanie wyremontowanych w sumie 13 dróg w województwie. – Udało się wygospodarować dodatkowe środki finansowe dla 9 gmin na terenie Dolnego Śląska i czterech powiatów: oleśnickiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego i strzelińskiego. W sumie to jest 7 mln zł – dodaje Paweł Hreniak.

W ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019”, Dolny Śląsk w tym roku otrzyma ponad 46 mln zł.