Dwa miliony nowych lodówek i piekarników w ciągu roku – tak od połowy września ma wyglądać produkcja w dwóch nowoczesnych fabrykach koncernu BSH Bosch und Siemens Hausgeräte we Wrocławiu. Niemiecka firma dwa lata temu przejęła upadający zakład FagorMastercook, ale bez pracowników. Teraz usilnie ich poszukuje.

Najnowocześniejsza i najszybsza produkcja na świecie – tak przedstawiciele firmy Bosch Siemens mówią o nowej fabryce lodówek we Wrocławiu. – Tutaj mamy linię produkcyjną, która jest taką kombinacją z automatyką i pracami ręcznymi. Wszystkie prace ręczne są tak dobrze dostosowane, żeby były bardzo ergonomiczne dla naszych pracowników – informuje dyrektor Christian Wyrobek.

W ciągu roku z trzech taśm produkcyjnych ma zejść prawie milion lodówek. – Myślę, że to jest najnowocześniejsza fabryka światowa. I w związku z tym to będą produkty absolutnie najwyższej klasy – twierdzi Konrad Pokutycki.

Koncern w dwóch fabrykach – lodówek i piekarników – chce zatrudnić ponad tysiąc osób. Na razie udało się przyjąć tylko 170. – Będziemy mieli ogromne zapotrzebowanie na pracowników. W zasadzie wszystkich: od sfery zarządzania, administracji, poprzez sferę inżynierską, bezpośrednio produkcyjną, czyli księgową, kontrolingową, inżynierów, techników – informuje Konrad Pokutycki.

Koncern Bosch Siemens przejął upadający zakład FagorMastercook dwa lata temu, ale bez pracowników. Wtedy w zakładzie było zatrudnionych ok. 800 osób. 1200 zostało zwolnionych wcześniej. Dziś większość z nich ma już pracę.

Ci, którzy chcieli pracować, pracują. To są dwa lata, więc mają już umowy na stałe. Więc nie wiem czy będą chcieli ryzykować i przychodzić tutaj na umowy okresowe, czy zatrudniać się przez agencje pracy tymczasowej – uważa Lech Bąk. W czasie upadłości fabryki Bąk wraz z pracownikami walczył o przyszłość zakładu. Syndyk Teresa Kalisz sprzeciwiała się jego sprzedaży firmie Bosch Siemens. Ostatecznie została odwołana ze stanowiska.

Dziś były szef Solidarności w FagorMastecook nie kryje satysfakcji. – Udało się wprowadzić nowego inwestora na Żmigrodzką 143. I udało się, po części dzięki temu inwestorowi, zaspokoić roszczenia pracowników. Przecież Bosch dołożył 5 mln zł – dodaje Bąk.

Niemiecki koncern za upadającą fabrykę FagorMastercook zapłacił 90 mln zł. W budowę nowych fabryk we Wrocławiu chce zainwestować pół miliarda złotych.