Z Wrocławia wyjechał transport z darami dla Polaków na Ukrainie. Przedświąteczna zbiórka darów dla ośrodka w Brzuchowicach koło Lwowa była bardzo udana. Zebrano tyle jedzenia i środków czystości, że do busa trzeba było dołączyć przyczepę.

Dary zbierano w szkołach, zakładach pracy i przy parafiach. – Odzew był ogromny – mówi Kazimierz Pabisiak, który pomoc dla Polaków na Ukrainie organizuje od lat. – Akcja się bardzo udała. Jesteśmy wdzięczni i za pomoc starszych osób, które pamiętają Kresy i tych najmłodszych – dodaje Kazimierz Pabisiak z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Jestem pod wrażeniem zaangażowania placówek oświatowych we Wrocławiu. Tak dużo darów jeszcze nie otrzymaliśmy nigdy. Jedziemy z dużą pomocą – cieszy się Jarosław Krauze z dolnośląskiej Solidarności.

Siostry zakonne opiekują się w Brzuchowicach koło Lwowa osobami starszymi, samotnymi i chorymi. W domu pomocy jest 8 osób, ale siostry odwiedzają też potrzebujących w domach. Najbardziej brakowało środków opatrunkowych, pampersów, leków, jedzenia.

Część darów trafi do nieuleczalnie chorych dzieci, bo przy parafii katedralnej we Lwowie działa wyjazdowe hospicjum dziecięce.

Świetlica dla polskich dzieci w centrum Lwowa także działa przy rzymsko-katolickiej katedrze. Kilkadziesiąt maluchów ma tam darmową opiekę i wyżywienie. Są zajęcia muzyczne, plastyczne, nauka języka polskiego i katechezy także po polsku.

Dobra pensja na Ukrainie – w przeliczeniu na złotówki – to 600 zł miesięcznie, a życie kosztuje tyle co w Polsce. Dlatego wolontariusze z Wrocławia już myślą o tym jak zorganizować kolejną akcję pomocy.

Darowizny pieniężne można przekazywać na konto Fundacji z dopiskiem: Pomoc Lwów
49 1020 5242 0000 2902 0118 050
Fundacja im. Św. Jadwigi
pl. Staszica 4
50-221 Wrocław

Paczki z darami można wysyłać pod adres:
Paulina Szymczak
ul. Sępa Szarzyńskiego 29
50-351 Wrocław


SZCZEGÓŁY NA FUNDACJA-SWJADWIGI.PL