Założeniem projektu jest przybliżenie bogatego dorobku Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu oraz zaprezentowanie perspektywy, w jakiej jaki sztuka filmowa dokumentowała losy mieszkańców tego miasta.

- Chcemy pokazać w jaki sposób kino przedstawiało i reagowało na społeczno-polityczne przemiany powojennej Polski. Wspólnymi mianownikiem prezentowanych filmów będzie Wrocław - mówi Krzysztof Żyła, koordynator projektu. W repertuarze cyklu znalazły się filmy takich twórców jak Agnieszka Holland, Aleksander Ford, Wojciech Has czy Andrzej Wajda. To tylko niektórzy z polskich reżyserów, którzy przewinęli się przez istniejącą ponad 50 lat wytwórnię. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z gośćmi odkrywającymi znaczenia oraz kulisy powstawania prezentowanych filmów.

Pierwszym filmem prezentowanym w ramach cyklu byli "Sami swoi" w reżyserii wyróżnionego niedawno statuetką Orła - Polskiej Nagrody Filmowej, Sylwestra Chęcińskiego. Już w kwietniu natomiast w Centrum Historii Zajezdnia zobaczymy "Popiół i diament" z niezapomnianą rolą Zbigniewa Cybulskiego. Projekcji filmu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy czasowej „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Wstęp na projekcję i wystawę jest darmowy.

21 kwietnia, godz. 18 - Popiół i diament
25 maja, godz. 18 - Ósmy dzień tygodnia
22 czerwca, godz. 18 – Pętla

Centrum Historii Zajezdnia
Wrocław, ul. Grabiszyńska 184

fot. Studio FIlmowe KADR fot. Studio FIlmowe KADR www.zajezdnia.org
www.facebook.com/events/1938375313049049/