W samorządach trudne decyzje – która szkoła zostaje, która do likwidacji czy połączenia. Pod koniec marca ma się odbyć strajk nauczycieli, a kuratorium oświaty uspokaja – reforma na Dolnym Śląsku idzie pełną parą. 96% gmin w regionie przygotowało już projekty nowej sieci szkół.

Powiat trzebnicki jako jedyny na Dolnym Śląsku nie przyjął jeszcze uchwały dotyczącej nowej sieci szkół. – 11 radnych głosowało przeciwko programowi reformy sieci szkół do reformy oświaty, byli to radni z PO i PSL, którzy nie uchwalili tej uchwały, czyli nie dostosowali sieci szkół do potrzeb reformy – informuje starosta powiatu trzebnickiego Waldemar Wysocki.

W samej gminie Trzebnica radni przyjęli uchwałę. Tutaj w miejsce wygaszanego gimnazjum ma powstać podstawówka. – Nie zostaną zlikwidowane żadne szkoły, na terenach wiejskich zostaną dalej te same szkoły, a gimnazjum zostanie wzmocnione o Szkołę Podstawową nr 1, bo naturalnie za 2 lata gimnazjum wygaśnie – informuje burmistrz Trzebnicy Marek Długozima.

Kuratorium oświaty nie otrzymało jeszcze projektów nowych sieci szkół od 7 gmin. – To gminy: Bolesławiec, Lądek-Zdrój, Lewin Kłodzki, Szczytna, Lubin, Kostomłoty i Kamieniec Ząbkowicki. Pozostajemy w kontakcie z tymi gminami, przypominając o ustawowym obowiązku – mówi kurator oświaty Roman Kowalczyk. Samorządy mają czas do końca miesiąca na przedstawienie kuratorium oświaty własnych propozycji zmiany mapy szkół. Kurator ma 21 dni na dokonanie opinii.

Tymczasem na koniec tego miesiąca zaplanowany jest ogólnopolski strajk w szkołach zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na Dolnym Śląsku swój udział w protestach zapowiedziało 40% szkół.

Nowa sieć szkół musi powstać do czerwca tego roku.