To jest przełom w chirurgii naczyniowej. We wrocławskim szpitalu przy ul. Kamieńskiego lekarze wszczepiają pacjentom naczynia krwionośne wyhodowane z ludzkich komórek macierzystych. Takie biologiczne protezy są najlepszym rozwiązaniem dla chorych wymagających dializoterapii. Z takich innowacyjnych zabiegów na razie skorzystało 30 pacjentów.

Operacja rozpoczęła się o godzinie ósmej rano. Czterdziestoczteroletnia pacjentka od lat cierpi z powodu niewydolności nerek. Dwa przeszczepy organizm, niestety, odrzucił. Dlatego zamiast sztucznych naczyń krwionośnych, pacjentce wszczepiono dziś protezę naturalną. Wyhodowali ją amerykańscy naukowcy z komórek macierzystych. Materiał pobierają z aorty dawców.

Następnie są one przenoszone na stelaż i hodowane 8 tygodni, w trakcie tego czasu wytwarza się kolagen – wyjaśnia prof. Wojciech Witkiewicz. Taki ludzki kolagen jest najlepszym naturalnym materiałem do wszczepienia chorym. Organizm go nie odrzuca, a po kilku tygodniach traktuje jak własne naczynia krwionośne.

Operacje wykonywane są w ramach badań klinicznych. Amerykańscy naukowcy sami wybrali w Polsce 3 szpitale i tylko tam wszczepiane są te innowacyjne protezy.

Biologiczne naczynia krwionośne przylatują do Wrocławia bezpośrednio z Ameryki. Muszą być odpowiednio przechowywane. Reżim jest ogromny. Jeszcze na sali operacyjnej chirurdzy sprawdzają jak działa wszczepiana proteza.