Około 200 osób wzięło udział w dzisiejszym „Strajku Obywatelskim” na Placu Solnym we Wrocławiu. Manifestanci protestowali przeciwko rządowemu projektowi ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który ich zdaniem upolityczni sądy. Według przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości protesty są nieuzasadnione, bo ustawa ma poprawić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

To nie jest atak na sędziów, ale na niezawisłość całego sądownictwa, gwarantowaną przez konstytucję – mówili uczestnicy strajku. – Jeżeli PiS przejmie władzę nad sądownictwem, no to tak naprawdę trójpodział władzy przejdzie do historii. Będziemy mieli wszystkie konstytucyjne organa władzy w rękach jednej partii – wyjaśnia Robert Wagner.

Manifestanci zwracali uwagę m.in. na propozycję zmian w wyborze władz Krajowej Rady Sądownictwa. – Oczywiście tak też teraz jest, że część członków KRS-u jest mianowana przez Sejm, ale nie może to być większość, bo wtedy KRS jest tak naprawdę podporządkowana większości sejmowej – mówi Bartłomiej Ciążyński z SLD.

To jest oczywiste, że zaczynamy od góry, a powinniśmy skończyć na tych sądach najniższych – twierdzi Piotr Babiarz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, reforma – na początek Krajowej Rady Sądownictwa – a potem całego wymiaru sprawiedliwości – jest niezbędna. – To co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości: przewlekłość spraw, czasami rażąca niesprawiedliwość. Musimy to zmienić. My chcemy to zrobić, natomiast opozycja chce nam w tym przeszkodzić – uważa Piotr Babiarz.

Zmiany są potrzebne, ale inne niż proponuje rząd – przekonywali uczestnicy protestu. – Takim rozwiązaniem jest unowocześnienie kształcenia sędziów, wprowadzenie zasady rozprawa po rozprawie, cyfryzacja, uproszczenie procedur – wymienia Bartłomiej Ciążyński.

Podczas manifestacji zbierano pieniądze na rzeźbę „Krasnalki Demokracji”, która miałaby stanąć na Placu Solnym. – Krasnalka będzie trzymała Konstytucję w rękach nad głową. Mamy nadzieję, że stanie się ona elementem gry miejskiej, edukacyjnej skierowanej w kierunku dzieci – mówi Artur Brzozowski. Inicjatorzy pomysłu liczą, że krasnalka pojawi się na Placu Solnym w święto Konstytucji 3 maja.