Polscy europosłowie i pracodawcy protestują przeciwko propozycji zaostrzenia dyrektywy o delegowaniu pracowników. Komisja Europejska chce, by osoby wysyłane do pracy za granicę otrzymywały już nie tylko minimalne, ale takie samo wynagrodzenie jak lokalni pracownicy. Zdaniem polskich polityków i przedsiębiorców chodzi o zmniejszenie konkurencyjności polskich firm na zachodnich rynkach.

Komisja Europejska chce ograniczać zawartości metali ciężkich, głownie kadmu, w nawozach. Sprzeciwiają się temu, bez względu na opcję polityczną, polscy europosłowie. Twierdzą, że takie rozwiązania uderzą w polskie firmy. Rozmowa z europosłem Robertem Jarosławem Iwaszkiewiczem.

Parlament Europejski chce stworzenia Europejskiej Unii Obronnej. Za rezolucją w tej sprawie opowiedziała się większość europosłów. Apelują do państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronę do przynajmniej 2% PKB. Polscy europosłowie są podzieleni. Część uważa, że wystarczy nasza obecność w NATO, a Unia nie powinna tworzyć struktur konkurencyjnych dla sojuszu.