Ambasador Kanady, Stephen de Boer, spotkał się ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego. Temat debaty to CETA, czyli umowa gospodarczo-handlowa Kanady z Unią Europejską.

Umowa handlowa Unii Europejskiej z Kanadą przyniesie korzyści UE i Polsce. Przede wszystkim obetniemy cła na towary eksportowe. Polska jest dużym eksporterem maszyn i mebli, czekolady i soku jabłkowego i nawet do 15% te produkty będą tańsze w Kanadzie – twierdzi Wojciech Talko.

CETA wiąże się z pewną liberalizacja w zakresie świadczenia usług i pracy na terenie Kanady, tzn. polskie firmy będą mogły wysyłać swoich pracowników i specjalistów, na określony czas i będą mogły te osoby legalnie pracować w Kanadzie – wyjaśnia dr Krzysztof Biegun.

Studiuję europeistykę i jest to temat, którym się interesuję. Powinienem się na tym znać i chcę się czegoś dowiedzieć – uważa Maciej Miklaszewski.

Kanada i Polska są bardzo bliskimi przyjaciółmi. Teraz Polska zawiera transakcje z Kanadą na ponad 2 mld kanadyjskich dolarów w roku – informuje Stephen de Boer, ambasador Kanady.

Ambasada Kanady planuje uruchomienie nowego programu „Soft landing”, mającego na celu akcelerację w Polsce kanadyjskich start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach tego programu ambasada Kanady oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ podpisały dzisiaj list intencyjny potwierdzający zainteresowanie obu jednostek wspieraniem rozwoju kanadyjskich innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce.

Debata została zorganizowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Uniwersytet Ekonomiczny.