Pożegnaliśmy 2016 rok. Jaki był na Dolnym Śląsku? Skrót wydarzeń mijającego roku dla Widzów TVP3 Wrocław przygotował Albert Bystroński. Zagłosuj na najistotniejsze!

Początek był efektowny: ponad 100 tys. osób 17 stycznia przeszło ulicami Wrocławia w czterech korowodach symbolizujących duchy miasta. Tak rozpoczął się we Wrocławiu rok kultury. W lutym wrocławski Teatr Polski pokazał „Dziady” Adama Mickiewicza – to lata przygotowań i milionowy budżet. Na „Dziady” bez skrótów nikt wcześniej się nie odważył. Czternaście godzin spektaklu, pełna sala i na koniec owacje na stojąco.


ZOBACZ TAKŻE: ZAKOŃCZYŁ SIĘ NAJDŁUŻSZY SPEKTAKL W HISTORII

O Teatrze Polskim w tym roku słyszeliśmy jeszcze wielokrotnie, ale bynajmniej nie z powodu teatralnych premier.

W maju pod wrocławskim komisariatem Stare Miasto wybuchły zamieszki. W stronę policjantów posypały się kamienie. To była reakcja na śmierć zatrzymanego przez policję mężczyzny. Według funkcjonariuszy dwudziestopięciolatek był agresywny. Użyto paralizatora, mężczyzna zmarł.

W październiku zapadły pierwsze wyroki na trzech chuliganów atakujących policjantów. Mężczyźni za kratami spędzą od 4 lat do 4,5 roku. Przyczyn śmierci Igora S. do dzisiaj do końca nie wyjaśniono.


ZOBACZ TAKŻE: ZAMIESZKI, ZATRZYMANIA, ŚLEDZTWO – KRYZYS PO ŚMIERCI NA KOMISARIACIE

(fot. TVP3 Wrocław) (fot. TVP3 Wrocław) 19 maja we wrocławskim autobusie linii nr 145 22-letni student chemii podłożył skonstruowaną przez siebie bombę. Na szczęście kierowca przytomnie wyniósł ją z autobusu. Do tragedii nie doszło. Schwytanie Pawła R. zajęło policjantom cztery dni. Wpadł w rodzinnym domu w Szprotawie. Za rozbrojenie bomb miał zażądać 120 kg złota. Jak później orzekli biegli, miał ograniczoną poczytalność. Nie uniknie jednak procesu.


ZOBACZ TAKŻE: EKSPLOZJA WE WROCŁAWIU

Dzień później na wrocławskim pl. Wolności grał David Gilmour – były gitarzysta Pink Floyd. To było jedno z bardziej spektakularnych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury.

W sierpniu komisja powołana przez urząd marszałkowski wybrała Cezarego Morawskiego – znanego aktora i gwiazdę telenoweli „M jak miłość” – na dyrektora Teatru Polskiego. Protestowali aktorzy, protestowała publiczność i środowisko artystyczne. Serialowa gwiazda w ambitnym teatrze była jak mezalians. Okazało się jednak, że Morawski nie u wszystkich budzi niechęć.

Nowy dyrektor nie potrafił ugasić konfliktu. Teatr dryfował w nieznanym kierunku, a urzędnicy, którzy wybrali go kilka miesięcy wcześniej, zaczęli mieć wątpliwości. Kiedy pod koniec roku wydawało się, że dni Morawskiego w Polskim są policzone, okazało się, że aktor z dyrektorskiego gabinetu jest nieusuwalny. Dla Teatru Polskiego to nie jest dobra wiadomość.


ZOBACZ TAKŻE: KOŃCA PATA W TEATRZE POLSKIM NIE WIDAĆ

To był rok protestów przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości. Największą mobilizację we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska wywołała próba zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Ulicami Wrocławia w tzw. czarnym proteście przeszło ok. 20 tys. osób.


ZOBACZ TAKŻE: WROCŁAW: NAWET 20 TYS. OSÓB NA „CZARNYM PROTEŚCIE”

W październiku potwierdziły się informacje o budowie w Jaworze fabryki silników Mercedesa. Sprawa nabrała znaczenia politycznego – o inwestycji niemieckiego koncernu mówili premier Beata Szydło i Mateusz Morawiecki – wicepremier, minister rozwoju i finansów.

To był dobry rok dla wielkich inwestycji na Dolnym Śląsku. Lufthansa będzie pod Środą Śląską testowała silniki lotnicze, swoje fabryki rozbuduje Toyota, a LG wybuduje zakład akumulatorów do aut elektrycznych.


ZOBACZ TAKŻE: TU POWSTANIE MILIARDOWA INWESTYCJA LUFTHANSY. NIE POMOGŁY PROTESTY

(fot. PAP/Maciej Kulczyński) (fot. PAP/Maciej Kulczyński) O tym, że inna spółka z rodziny LG pod Wrocławiem dyskretnie zwija produkcję monitorów LCD, nie było już tak głośno.

W tym roku nadal szukaliśmy „złotego pociągu”. Efekt był mizerny. Kiedy okazało się, że na osławionym 65. kilometrze torów trasy Wrocław – Wałbrzych nie ma nic, poszukiwacze oświadczyli, że będą kopać dalej... To dla Wałbrzycha, który miał swoje pięć minut w światowych mediach, dobra informacja. Pytanie tylko czy kolejne odcinki serialu pod tytułem „Poszukiwania »złotego pociągu«” będą miały równie dużą widownię.


ZOBACZ TAKŻE: TO JESZCZE NIE KONIEC POSZUKIWAŃ – BĘDĄ ODWIERTY

W listopadzie zapadł wyrok w głośnej sprawie Piotra Rybaka, który rok wcześniej na wrocławskim Rynku w czasie manifestacji tzw. narodowców spalił kukłę Żyda. Sam Rybak przekonywał, że to nie Żyd, tylko finansista George Soros. Sąd nie miał jednak wątpliwości.


ZOBACZ TAKŻE: SPALIŁ KUKŁĘ ŻYDA, TRAFI DO WIĘZIENIA NA 10 MIESIĘCY

24 listopada, w czasie sesji rady miejskiej, Rafał Dutkiewicz zaskoczył wszystkich – zapowiedział rezygnację z kandydowania na następną kadencję. Prezydent nie wskazał następcy, nie wyjaśnił powodów swojej decyzji. Rozpoczęły się spekulacje, mówiono o obawach przed prokuratorską nagonką na samorządowców, strachem przed wyborczą porażką w 2018 r. albo o tym, że Dutkiewicz po prostu ma dosyć.


ZOBACZ TAKŻE: DUTKIEWICZ NIE WYSTARTUJE W KOLEJNYCH WYBORACH NA PREZYDENTA MIASTA

Pod koniec listopada opinię publiczną, nie tylko we Wrocławiu, zelektryzowało zatrzymanie Józefa Piniora. Prokuratura oskarżyła go o przyjęcie dwóch łapówek. Wybitni opozycjoniści za niego ręczyli, sam Pinior – zaprzeczał. Sąd uznał, że legenda wrocławskiej Solidarności może wyjść na wolność. Pinior w areszcie spędził trzy dni i czeka na proces.


ZOBACZ TAKŻE: PINIOR W TVP3 WROCŁAW: NIE BYŁO KONIECZNOŚCI WCHODZENIA DO MNIE CBA O ŚWICIE

(fot. PAP/Maciej Kulczyński) (fot. PAP/Maciej Kulczyński) To był najtragiczniejszy rok w historii KGHM Polskiej Miedzi. Pod koniec listopada w kopalni „Rudna” z powodu ruchu górotworu górnicy zostali zasypani skałami. Ośmiu z nich zginęło. Trwa wyjaśnianie przyczyn, śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura, ale wszystko wskazuje na to, że tej tragedii nie dało się uniknąć. Górnicy kopią coraz głębiej, a kopalnie są coraz bardziej narażone na ruchy tektoniczne. W tym roku w kopalniach Polskiej Miedzi zginęło więcej ludzi niż w kopalniach węgla kamiennego.


ZOBACZ TAKŻE: ŻAŁOBA PO NAJBARDZIEJ TRAGICZNYM WYPADKU W HISTORII KGHM

Niemiecki film „Toni Erdmann” triumfował na gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. W Narodowym Forum Muzyki pojawiły się gwiazdy europejskiego kina – Pierce Brosnan, Pedro Almodóvar, Ken Loach i Wim Wenders, który stwierdził, że europejskie kino ma się znacznie lepiej niż sama Europa.


ZOBACZ TAKŻE: PIERWSZE PODSUMOWANIA EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY

W przedświąteczny weekend spektakl „Niebo” w Hali Stulecia zakończył wrocławską ESK. Krótka historia miasta może nie zachwyciła intelektualną głębią, ale była efektowna i kolorowa. Rok ESK zbiera dobre recenzje. – Cele zostały osiągnięte – twierdzi Rafał Dutkiewicz. Organizację stolicy kultury dobrze ocenia też prof. Adam Chmielewski – autor aplikacji, która dała tytuł Wrocławiowi. Miasto kończy rok kultury, ale nie kończy z kulturą. Miarą sukcesu ESK będzie udział wrocławian w kulturze w przyszłości.

ZAGŁOSUJ W ANKIECIE FAKTY.COM NA NAJISTOTNIEJSZE WYDARZENIE ROKU:

Ankieta

Które z wymienionych wydarzeń na Dolnym Śląsku uważasz za najistotniejsze w 2016 roku?