Kto zostanie prezydentem Wrocławia po tym, jak ze startu w najbliższych wyborach zrezygnował Rafał Dutkiewicz? Największe szanse mają Barbara Zdrojewska i Alicja Chybicka (jedną z nich wystawi Platforma Obywatelska) oraz Mirosława Stachowiak-Różecka (niemal na pewno będzie kandydatką Prawa i Sprawiedliwości). Ale będzie jeszcze jeden bardzo silny gracz: to osoba, którą poprze odchodzący Rafał Dutkiewicz. Kto to będzie?

Dla współpracowników prezydenta Rafała Dutkiewicza jego dzisiejsze oświadczenie nie jest niespodzianką. – Spodziewaliśmy się tego. Prezydent zrobił to teraz, ponieważ chciał uciąć narastające spekulacje i różne sugestie – słyszymy od jednego ze współpracowników odchodzącego prezydenta. Dutkiewicz zapowiedział, że być może poprze jednego z kandydatów w walce o fotel szefa miasta. Kto będzie tym kandydatem?

Jerzy Michalak?

Mówi się, że na wsparcie Rafała Dutkiewicza mógłby liczyć Jerzy Michalak, obecnie członek zarządu województwa dolnośląskiego. Michalak jest współpracownikiem Dutkiewicza i z jego nominacji został wicemarszałkiem województwa. O Michalaku jako ewentualnym następcy Dutkiewicza mówił już dwa lata temu Jacek Protasiewicz, ówczesny szef Platformy Obywatelskiej. Partia ta rządziła wówczas w koalicji z Rafałem Dutkiewiczem w mieście i w województwie. Ambicje Jerzego Michalaka są we Wrocławiu znane.

Dla wielu nie jest tajemnicą, że marzy on o tym, żeby zostać prezydentem Wrocławia. – Nie podjąłem jeszcze decyzji o starcie. Wystartuję tylko wtedy, kiedy będę miał przekonanie, że mogę wygrać – mówi dziś portalowi GazetaWroclawska.pl Jerzy Michalak. Plotkuje się, że Rafał Dutkiewicz miał obiecać wsparcie właśnie Michalakowi, ale niektórzy nasi informatorzy szybko dodają, że dwa lata to jeszcze sporo czasu i wiele się może zmienić. W kuluarach mówi się, że prezydent Wrocławia może zechcieć przenieść się do Brukseli i zostać europosłem. Żeby zdobyć mandat i zostać europosłem, musiałby wystartować z mocnej listy – np. Nowoczesnej, z którą obecnie współrządzi Wrocławiem.

Tomasz Hanczarek?

– Licząc na nasze wsparcie, będzie musiał jednak w jakiś sposób wesprzeć naszego kandydata na prezydenta – słyszymy od jednego z posłów Nowoczesnej. Kogo z ramienia Nowoczesnej mógłby wesprzeć Rafał Dutkiewicz? Wielkie ambicje ma poseł Michał Jaros. W ratuszu pojawiła się jednak sugestia, że ochotę na bycie prezydentem Wrocławia mógłby mieć Tomasz Hanczarek, miejski radny i biznesmen. To właśnie Hanczarkowi kilka dni temu Dutkiewicz zaproponował, żeby ten został wiceprezydentem Wrocławia.

Otoczenie obecnego prezydenta uważa, że Hanczarek ma odpowiednie kompetencje, żeby sprawować to stanowisko. Być może, jeżeli Hanczarek zdecydowałby się zostawić biznes, praca u boku Rafała Dutkiewicza byłaby dopiero początkiem jego dalszej kariery w samorządzie. – Jestem pewien, że wybory wygra kandydat Nowoczesnej wsparty przez Rafała Dutkiewicza – powiedział dziś Tomasz Hanczarek.

Czy to on będzie tym kandydatem? – Nie mówmy o personaliach – uciął. – Ludziom nie wystarcza już dobra praca i spokojne życie. Ludzie chcą decydować. Chcą mieć przeświadczenie, że każda cegła we Wrocławiu należy do nich, że to ich decyzje i ich zwycięstwa. Ludzie potrzebują pełnego zjednoczenia z władzą. Nowy prezydent to ktoś, kogo powinno się lubić. Kto lubi ludzi i lubi dzielić się władzą – stwierdził Hanczarek.

– Jako środowisko polityczne Rafała Dutkiewicza ustaliliśmy, że do najbliższych wyborów samorządowych przygotowujemy się samodzielnie. Raczej sami wystąpimy w wyborach. Być może będziemy mieli własnego kandydata na prezydenta albo poprzemy któregoś z kandydatów – mówi szef klubu radnych Dutkiewicza z Platformą Jarosław Krauze.


ZOBACZ TAKŻE: DUTKIEWICZ NIE WYSTARTUJE W KOLEJNYCH WYBORACH NA PREZYDENTA MIASTA