Chcemy sprawnego transportu zbiorowego, lepszej jakości powietrza i więcej zieleni w mieście – tak wynika z badań przeprowadzonych przez wrocławski magistrat. Posłużą one do przygotowania strategii miasta w 2030 roku. Które uwagi w i jakim stopniu zostaną ujęte w programie?

Jakość powietrza, wsparcie dla rodzin i zdrowotne programy profilaktyczne to wg mieszkańców najsłabsze punkty Wrocławia. Wśród plusów wymieniają ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych, budownictwo mieszkaniowe i stan infrastruktury miejskiej: dróg, chodników i parków.

Jeszcze więcej zieleni, rewitalizacja zniszczonych obszarów i działania proekologiczne – zdaniem niemal połowy wrocławian to właśnie w tym kierunku powinno rozwijać się miasto. – Rzeczy, które były pokazywane przy różnych okazjach, czyli jakość powietrza, tereny zielone duże i małe, parki, różne skwery. To jest coś, co jest elementem tejże jakości życia – wyjaśnia dr Jacek Pluta, członek zespołu przygotowującego strategię Wrocławia.

Połowa wrocławian jest w stanie zrezygnować z własnego samochodu na rzecz tramwaju czy autobusu. Potrzebny jest jednak rozwój transportu zbiorowego. – Nie oszukujmy się. Żeby dzisiaj te tramwaje jeździły szybciej, troszeczkę tym samochodom trzeba zabrać. Do tej pory było tak, że nawet jak tramwaje jechały wydzielonym torowiskiem, to musiały czekać na czerwonym świetle, żeby trzy samochody przejechały. Dziś widać, że wrocławianie chcą, aby ten tramwaj jechał zawsze szybciej – uważa Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Działania w tym kierunku już rozpoczęliśmy, ale jesteśmy na początku tej drogi – mówią przedstawiciele urzędu miasta. – Te przykłady są związane chociażby z ograniczaniem ruchu kołowego w ścisłym centrum czy wydzielanie specjalnych torowisk, buspasów – informuje Jacek Sutryk z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Miasto w 2030 roku, zdaniem mieszkańców, powinno być inne niż teraz. Trzeba zastąpić ideę „miasta spotkań” – mówią badacze przygotowujący strategię. – Całość można nazwać „miastem pięknym”, bo miasto ogród, „miastem mądrym”, bo miasto nauki i „miasto zasobne”, czyli żyjące z nowych przemysłów – wyjaśnia Łukasz Medeksza, sekretarz zespołu przygotowującego strategię Wrocławia.

W badaniu wzięło udział tysiąc mieszkańców w różnym wieku z różnych części miasta. – Badania będą bardzo silną rekomendacją dla zespołu pracującego nad strategią – mówi koordynator strategii Wrocławia prof. Andrzej Łoś. Strategia Wrocławia ma być gotowa w połowie przyszłego roku.