Koniec problemów mieszkańców Muchoboru Wielkiego we Wrocławiu. Po ponad trzech miesiącach remontu otwierany jest most łączący osiedle z centrum miasta. Nie rozwiąże to jednak komunikacyjnych problemów w południowej części miasta.

Zamknięcie mostu Muchoborskiego w ciągu ul. Ostrowskiego i Krzemienieckiej wymusiło na kierowcach szukania nowych dróg dojazdu do centrum Wrocławia, a mieszkańcy mogli korzystać tylko z kładki. – Autobus chodzi co pół godziny i ludzie chodzą na piechotę lub rowerami jeżdżą. Duże utrudnienia – narzeka Jerzy Sobstyl.

Teraz te problemy mają się skończyć. Przeprawa jest już gotowa do użytku. – Rowerzyści i piesi nie będą musieli przejeżdżać przez most. Mają do dyspozycji kładkę. Koszt jej budowy oraz remontu mostu przekroczył 2,2 mln zł – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Do końca roku ma powstać kolejny nowy most przez Ślęzę, łączący al. Piastów z ul. Racławicką. – Nie tylko Oporów będzie miał krócej, ale też odciąży to trochę ul. Karmelkową czy Krzycką, bo do tej pory, żeby dostać się w okolice chociażby szpitali na Borowskiej czy Weigla, trzeba było jechać naokoło – dodaje Marek Szempliński ze spółki „Wrocławskie inwestycje”.

Z powodu nowej przeprawy już teraz zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu ul. Racławickiej, Gajowickiej i Orlej, gdzie utworzono rondo. – Będzie też zmiana pierwszeństwa na Racławickiej. Wcześniej przebiegała ona z Racławickiej w Skarbowców w lewo. Teraz będzie pierwszeństwo po osi jezdni Racławickiej – zapowiada Elżbieta Maciąg z urzędu miejskiego.

Sami przekonaliśmy się, że niektórzy kierowcy nadal jeżdżą Racławicką „na pamięć”. Ledwo udało nam się wyhamować przed autem wymuszającym pierwszeństwo na nowym rondzie. Ale taki typ „krzyżówki” w tym miejscu to dobry pomysł. – Ronda są najbardziej bezpiecznym skrzyżowaniem. Ich wprowadzanie powoduje, że wszyscy zwalniają. Tutaj było bardzo dużo wypadków – tłumaczy mieszkaniec Wojciech Strzembała.

Po otwarciu mostu na Ślęzie Racławicka zapewni mieszkańcom Oporowa łatwy dojazd do centrum miasta.


NOWE RONDO WZBUDZA KONTROWERSJE. „CO TO K... JEST?”