„Rynek korepetycji w Polsce ocenia się na 4 miliardy złotych. System edukacji jest zły, dlatego go zmieniamy” – mówiła dziś w Świebodzicach Anna Zalewska. Minister Edukacji Narodowej zapewniła, że nie będzie zwolnień nauczycieli ani likwidacji placówek po gimnazjach. O reformie edukacji rozmawiała z nauczycielami w szkole integracyjnej w swojej rodzinnej miejscowości.

Pani Paulina Popławska w szkole integracyjnej jest opiekunem dzieci w zerówce. Skończyła studia pedagogiczne i właśnie zaczyna pracę. W każdej klasie szkoły uczy się kilkanaścioro dzieci, kilkoro niepełnosprawnych. Lekcje prowadzi dwóch nauczycieli. W takich warunkach łatwiej o dobre wyniki i dobre samopoczucie dzieci.

W placówce działa przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Likwidację tego ostatniego dyrektor Magdalena Stąpor przyjęła z ulgą. – Zmiany ustawowe w szkołach integracyjnych będą niewielkie. Rusza pilotaż programu dotyczący poradni psychologiczno-pedagogicznych, poradnie mają wypracować mechanizmy orzekania i wskazywania specjalnych potrzeb dziecka – zapewniła minister Anna Zalewska.

W Ministerstwie Edukacji trwają prace nad nową ustawą oświatową, która zacznie obowiązywać w szkołach od przyszłego roku. Prowadzone są też rozmowy ze związkowcami i samorządowcami, o tym jak przeorganizować pracę placówek po likwidacji gimnazjów.