Do dolnośląskich rodzin z programu 500+ trafiły już prawie 183 mln zł. Urząd Wojewódzki podsumował realizację projektu. Wnioski warto złożyć do 1 lipca, bo wtedy można liczyć na wypłatę pieniędzy z wyrównaniem od kwietnia. Po tym terminie pieniądze przepadną.

W urzędach większych kolejek już nie ma. Większość rodzin już złożyła wnioski o wypłatę 500 zł. Dolnośląskie gminy rozpatrzyły już ponad 70% wniosków. Realizacja programu lepiej idzie w małych miejscowościach. – To nie jest tak, że jest za mało pracowników, choć pewnie przy wdrażaniu nowego zadania im więcej rąk tym lepiej, natomiast proszę pamiętać, ze w mniejszych miejscowościach jest mniej wniosków – informuje Danuta Zawilla z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Mali przedsiębiorcy nie liczą na większe obroty. Jak dotąd nie zauważyli zwiększonego ruchu.

W gminie Kostomłoty urzędnicy na bieżąco sprawdzają na co rodzice wydają pieniądze z programu. – Do tej pory przekazujemy wszystko w formie środków pieniężnych. Nie ma takiej potrzeby, żeby przekazywać w innej formie, czyli bonów itd. – mówi Stanisław Wicha, wójt gminy Kostomłoty.

500 zł miesięcznie otrzyma ok. 300 tys. dzieci z Dolnego Śląska. – Nie ma obaw, że pieniędzy zabraknie. W jednych gminach mamy niedoszacowanie, w drugich mamy przeszacowanie – zapewnia wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Pieniądze są wypłacane w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

Rekordowa wypłata świadczenia padła w Jaworze. Jedna z rodzin otrzymuje 5,5 tys. zł miesięcznie na 11 z 18 dzieci.