Zmiany na politycznej mapie stolicy Śląska. Powstanie Obywatelskiej Koalicji Wrocław 2018 ogłosili ci, którzy opuścili partię Nowoczesna po tym, jak Ryszard Petru przyjął byłych radnych Platformy Obywatelskiej i zawiązał koalicję w radzie miejskiej z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. W ratuszu stowarzyszenie ma wspierać niezależna radna Katarzyna Obara-Kowalska.

– Chcemy startować w wyborach samorządowych i wspomagać współtworzyć tę „trzecią nogę” we wrocławskiej polityce samorządowej. Jesteśmy otwarci na aktywistów miejskich, na ruchy miejskie, na osoby mocno działające samorządowo. To czy to będzie pod szyldem OK Wrocław 2018, czy będzie trzeba zawiązać szeroką koalicję, to tak naprawdę pokaże czas – mówi Michał Górski, przewodniczący OK Wrocław 2018.

– Stowarzyszenie, a właściwie klub Rafała Dutkiewicza przekształciło się w partię polityczną, która de facto nie wiadomo z kim współpracuje. Ważne, żeby tylko utrzymać się u władzy. Nie zgodziłam się na taki rodzaj polityki, bo nie chcę, żeby mnie przestawiano z punktu A do punktu B bez konsultacji i wkładano w objęcia partii politycznych. Koledzy i koleżanki z OK Wrocław 2018 zareagowali w dokładnie ten sam sposób – dodaje Katarzyna Obara-Kowalska, radna miejska.