Ponad 300 gier i 1000 uczestników z całej Polski – ten weekend był prawdziwą gratką dla miłośników gier planszowych. To już 14. edycja Wrocławskiego Festiwalu Gratislavia. Nie zabrakło konkursów, turniejów i pokazów premierowych planszówek.

Gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans. – Kiedy zaczynaliśmy organizować nasze festiwale to na pierwszą edycję przyszło raptem 60 osób, w tym większość naszych znajomych. W tej chwili nie ma dużego miasta w Polsce, w którym nie byłoby kilka sklepów z grami planszowymi, kilku miejsc spotkań plnaszówkowców – mówi Sylwia Welc.

Chińczyk czy monopol to już historia. Dzisiaj planszówka ma przede wszystkim zaskakiwać. – W dzisiejszych czasach odchodzi się od gier, gdzie rzucamy kostką i wykonujemy akcję, gra nam oferuje możliwość wyboru, chcemy pokazać budowanie, podróż, a nie tylko rzucić kostką i się cieszyć, że poszliśmy do przodu – mówi Andrzej Aftarczuk. Gry planszowe to także sposób na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, niezależnie od wieku.

Gratislavia z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, w tym roku w wydarzeniu uczestniczyło około 1000 miłośników gier planszowych.