Będzie rewolucja i nowa koalicja w dolnośląskim sejmiku. Marszałek Cezary Przybylski opuścił Platformę Obywatelską i odszedł z klubu radnych PO. Wraz z nim odejdą radni związani z Rafałem Dutkiewiczem i kilku polityków Platformy. W klubie radnych po południu rozpoczęło się spotkanie mające na celu wyłonienie nowej większości w sejmiku.

Jutro w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na swoich miejscach zasiądą radni. Ci sami co na poprzedniej sesji, ale kluby radnych mają być już inne. – To dramatyczny ruch, bo i sytuacja jest dramatyczna – tak swoją decyzję o odejściu z Platformy Obywatelskiej komentuje marszałek województwa.

Chodzi o niedawne rozwiązanie dolnośląskich struktur partii przez Grzegorza Schetynę i wprowadzenie komisarza. – Nie tędy droga. Tym bardziej, że możliwość ewolucyjnego dojścia do tego, co zrobiono w sposób siłowy, była – mówi.

Dziś koalicyjny klub PO liczy 16 radnych, w tym pięciu związanych z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Jest pewne, że ci ostatni klub opuszczą. – Nie z taką PO podpisywaliśmy porozumienie o współpracy. Schetyna wprowadził tam nowe porządki, postawił nowe warunki dotyczące zatrudniania konkretnych działaczy. Na to nie możemy się zgodzić – tłumaczy Paweł Wróblewski, przewodniczący sejmiku.

Tym samym w sejmiku nie ma już rządzącej większości. Dziś przed południem nie wiadomo było jednak ilu dokładnie polityków PO wraz z marszałkiem Przybylskim odejdzie z klubu i partii. Potwierdził nam to jedynie przewodniczący klubu Michał Bobowiec.

Radny Jacek Pilawa nigdzie się nie wybiera. – Nie wiem ilu odejdzie, a ilu zostanie. Nie wiem z dokładnością do co do poszczególnych osób. Zostanie nas kilkoro – twierdzi.

Rozłamowcy chcą stworzyć nowy klub z czterema bezpartyjnymi samorządowcami. Dziś do wieczora nie było to przesądzone. – Oczekuję, że poza dyskusją dotyczącą tego kto z kim tworzy klub pojawi się wątek reprezentujący interesy mieszkańców, czyli czemu ten nowy klub miałby służyć – mówi Aldona Wiktorska-Święcka, radna Bezpartyjnych Samorządowców.

Cezary Przybylski i Bogdan Zdrojewski (fot. TVP3 Wrocław) Cezary Przybylski i Bogdan Zdrojewski (fot. TVP3 Wrocław) ZOBACZ TAKŻE: Platforma Samorządowa rozsadzi koalicje?

Bogdan Zdrojewski – komisarz dolnośląskiej PO – już musi gasić pożar wewnątrz partii. Grupa radnych związana z byłym przewodniczącym regionu, Jackiem Protasiewiczem, rozważa utworzenie w sejmiku własnego klubu wspólnie z radnymi Dutkiewicza...

Do stworzenia nowej większości w sejmiku konieczne też będzie przeciągnięcie pięciu radnych współrządzącego dziś regionem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziś ludowcy odmówili nam komentarza. Jeśli dołączą do rozłamowców, to taka koalicja miałaby zapewnione 16 miejsc w sejmiku. Potrzeba więc jeszcze trzech radnych. Mają to być kolejni politycy PO.

– Zgodnie z deklaracjami marszałka, co najmniej cztery osoby – zapowiada Wróblewski. – Uzbieramy większość – dodaje krótko Przybylski.

Opozycję w sejmiku – to ewenement w skali kraju – tworzyłyby wtedy Platforma i Prawo i Sprawiedliwość. PiS patrzyłby jednak na nową koalicję przychylniejszym okiem. – Znajdzie się pewnie taka większość, z którą moglibyśmy współpracować, a na pewnych warunkach nawet do niej wejść – uważa Andrzej Jaroch, radny z PiS.

Wszystkie karty nie zostały jeszcze rozdane, ale pewne jest to, że sejmik czeka rewolucja.

Co ciekawe, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego dokładnie tydzień temu w TVP3 Wrocław powiedział, że nie zamierza odchodzić z Platformy. Stało się inaczej: wroclaw.tvp.pl/24659754/

Opublikowany przez FAKTY TVP3 Wrocław na 30 marca 2016ZOBACZ ROZMOWĘ FAKTÓW Z CEZARYM PRZYBYLSKIM Z 23.03.2016