Bogdan Zdrojewski – komisarz dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej – już musi gasić pożar wewnątrz partii. Grupa radnych związana z byłym przewodniczącym regionu, Jackiem Protasiewiczem, rozważa utworzenie w sejmiku województwa własnego klubu wspólnie z radnymi Rafała Dutkiewicza. Jakie mogą być skutki tych politycznych gier dla regionu?

Bogdan Zdrojewski nie ukrywa, że czekają go poważne rozmowy z marszałkiem województwa dolnośląskiego. – Marszałek Przybylski musi być przede wszystkim silnym marszałkiem, wiedzieć, czego chce i starać się zachować lojalnie wobec tych porozumień, które zostały zawarte dwa lata temu. A to oznacza konieczność kontynuacji obecnej koalicji – mówi nam komisarz.

To wokół marszałka może powstać nowy klub – Platforma Samorządowa. Mieliby do niego wejść m.in. Michał Bobowiec – szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej, Jerzy Michalak – członek zarządu województwa – oraz Paweł Wróblewski – przewodniczący sejmiku.

– Dyskusje już trwają. Ten sposób podejmowania decyzji, jaki był do tej pory, już jest nieaktualny. Mamy naciski, żeby przyjmować do urzędu działaczy Platformy, którzy stracili posady po ostatnich wyborach. Nie możemy się na to zgodzić – twierdzi Wróblewski.

„Największą wartością jest utrzymanie koalicji i stabilizacji w sejmiku” Piotr Borys, PO Chodzi m.in. o Dariusza Kowalczyka, który niedawno został sekretarzem województwa, oraz o Marka Łapińskiego, przymierzanego na kilka różnych stanowisk w urzędzie marszałkowskim. Obaj są ludźmi Grzegorza Schetyny, a nie wszystkim radnym Platformy Obywatelskiej się to podoba.

Sytuację w dolnośląskiej PO pogorszyło we wtorek rozwiązanie regionalnych struktur partii. Stanowisko szefa regionu stracił Jacek Protasiewicz. – Pozostawiam tę kwestię bez komentarza – powiedział nam.

To za jego rządów w sejmiku województwa i radzie miejskiej powstały koalicje PO z radnymi prezydenta Dutkiewicza. Grzegorz Schetyna często krytykował te decyzje. Dziś jego zwolennicy chcą te koalicję utrzymać.

– Największą wartością jest utrzymanie koalicji i stabilizacji w sejmiku. To jest odpowiedzialność za region. Taką gwarancję przewodniczący Grzegorz Schetyna otrzymał w czasie spotkania z Rafałem Dutkiewiczem – informuje Piotr Borys z PO.

Zdaniem opozycji, w sejmiku może niedługo dojść do poważnych zmian. – Ja z nadzieją, jako opozycja, patrzę w przyszłość, że przecież wśród tych radnych, którzy nie są w to zaangażowani, dojrzewa myśl, żeby w jakiś sposób sejmik zareagował na tę sytuację – mówi Andrzej Jaroch z Prawa i Sprawiedliwości.

Klub PO w sejmiku liczy 16 radnych. Razem z pięcioma radnymi Polskiego Stronnictwa Ludowego tworzy koalicję rządzącą województwem.