Jeszcze tylko przez kilka godzin można zgłaszać projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 25 mln zł. W tym roku obowiązują nowe zasady wyboru projektów. Miasto zostało podzielone na rejony, a głosować mogą już szesnastolatkowie.

To dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się odbudować liczący ponad 100 lat tramwaj Maximum. Teraz miłośnicy zabytkowych pojazdów chcą przywrócić do życia autobus – Fredrusia. – Ma to być wizytówka i obiekt westchnień przechodniów, że miasto posiada coś tak fajnego i coś tak ładnego. Będzie używany przy okazji imprez – wyjaśnia Adam Wołoszyn, prezes Stowarzyszenia Oldtimer Wrocław.

W ciągu trzech lat udało się zrealizować 80 projektów, drugie tyle jest w trakcie wykonywania. Niektórych nie udało się jednak nawet rozpocząć, np. budowy Parku Mamuta na Oporowie. – Magistrat dał plamę, jeśli chodzi o realizację tego projektu. Mimo upływu już tak długiego czasu, to ruszyło z miejsca, ale nie w skali takiej, jakbyśmy się tego spodziewali. Ten park dziś już powinien być urządzony – uważa radny miasta Wrocławia Sebastian Lorenc. W tym miejscu przed laty znaleziono kości mamuta. Mieszkańcy już dwa lata temu zgłosili projekt budowy w tym miejscu parku. – Nad parkiem przebiegają linie energetyczne wysokiego napięcia, muszą zostać zmodernizowane, aby pod nimi mogły znajdować się teren rekreacyjny – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Biura ds. Partycypacji Społecznej.

Najczęściej mieszkańcy zgłaszają projekty rekreacyjne i drogowe. Na Ołtaszynie powstał m.in. plac zabaw dla dzieci, a na Brochowie trwa budowa ronda. Okazuje się, że nie wszyscy są zadowoleni. – Ja nie wyobrażam sobie jak samochód ciężarowy czy autobus wyrobi na tym rondzie. Moim zdaniem rondo nie zda egzaminu – twierdzi mieszkaniec Brochowa Jerzy Zjawiń.

Mieszkańcy Wrocławia zgłosili do tej edycji ponad pół tysiąca projektów. Wnioski do budżetu obywatelskiego można składać jeszcze tylko dziś. Potem wszystkie zostaną przeanalizowane przez urzędników. Jesienią mieszkańcy wybiorą najlepsze projekty. Zostaną one zrealizowane w przyszłym roku.