Dwa modele samolotów wystawią w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów SAE Aero Design East studenci z Politechniki Wrocławskiej. Zawody odbędą się w dniach 11 – 13 marca w Fort Worth w Teksasie.

Studenci z zespołu JetStream na Politechnice Wrocławskiej w organizowanych co roku zawodach SAE Aero Design East wezmą udział już po raz ósmy. Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie jest podniesienie jak najcięższego ładunku w stosunku do swojej masy. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli, mierzoną liczbą startów, które zakończyły się sukcesem. Oceniane są również rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów.

– W tym roku wrocławscy studenci do zawodów wystawią dwa modele samolotów – poinformował Andrzej Charytoniuk z biura prasowego PWr.

„Spirit of Kościuszko” to model, który wystartuje w klasie micro. Samolot ma rozpiętość skrzydeł 1,6 m i waży 500 g. Zdaniem wrocławskich konstruktorów, jest w stanie unieść ładunek o wadze 2,2 kg. Drugi ze zgłoszonych modeli to „Lower Silesian”. Wystartuje on w klasie advanced. Konstrukcja o wadze 3,5 kg może unieść ładunek ważący 7,5 kg.

Charytoniuk dodał, że w rywalizacji w klasie micro samolot musi zmieścić się w jak najmniejszej tubie i w ciągu półtora minuty zostać złożony do lotu wraz z ładunkiem. – Z kolei w klasie advanced samolot musi nie tylko udźwignąć ładunek, ale i zrzucić go kilkukrotnie w ciągu lotu z wysokości 33 m – tak, by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu – dodał.

W kilkuletniej historii startów wrocławskich studentów w zawodach SAE Aero Design East największym sukcesem było zwycięstwo w 2014 r. samolotu zgłoszonego do rywalizacji w kategorii micro.

Prestiżowe zawody

SAE Aero Design East to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

W tym roku zawody odbędą się w dniach 11 – 13 marca w Fort Worth w Teksasie. Wystartują w nich studenckie zespoły m.in. z Egiptu, Indii, Kanady, USA, Brazylii, Meksyku, Chin i Polski.