Każdego dnia w Polsce 2-3 osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. W tej grupie przybywa kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu, gdy AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Tymczasem test na obecność wirusa można zrobić bezpłatnie i anonimowo.

HIV i AIDS to nadal temat tabu. Zakażeni wolą zostać anonimowi. Byli napiętnowani i odrzucani. – Lekarz powiedział, że nie będzie mnie leczył – wspomina Krzysztof, który od 15 lat zarażony jest wirusem HIV. Pani Weronika o tym, że jest zarażona wirusem HIV, dowiedziała się przez przypadek. Była wtedy w trzecim miesiącu ciąży. Dzięki temu, że wiedziała o wirusie, lekarzom udało się uchronić przed zarażeniem dziecko. Kobieta rodziła przez cesarskie cięcie, nie karmiła piersią i regularnie brała leki. Dzieci są zdrowe. Ale nie zawsze jest to możliwe. – Ja dowiedziałam się, jak córka miała 10 lat, bardzo chorowała. Zrobiłam badania. Obie z córką jesteśmy zakażone – mówi pani Krystyna. To było 11 lat temu. Panią Krystynę najprawdopodobniej zaraził mąż. Minęło wiele lat zanim wirus dał o sobie znać.

HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności. Przenoszony głównie drogą płciową i przez krew. Nieleczony po 8-10 latach wywołuje AIDS. Co roku na świecie umierają 2 miliony chorych. W Polsce nawet 70% zakażonych nie wie o obecności wirusa w swoim organizmie i nieświadomie zaraża innych. Zarejestrowanych jest 19 tys. pacjentów, ale może ich być nawet 3 razy więcej. – Ta choroba może dotyczyć każdego – robotnika, dziennikarza, profesora, duchownego. Nasi pacjenci to przekrój całego społeczeństwa – mówi dr Jacek Gąsiorowski.

Wykrycie wirusa jest łatwe, bezpłatne, a badanie można zrobić anonimowo, bez skierowania. Na Dolnym Śląsku jest 6 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, które wykonują szybkie testy. Wystarczy pobrać 2 krople krwi z palca i już po 30 minutach jest wynik.

W Polsce nadal bardzo mało osób wykonuje testy na obecność wirusa HIV. A zarażeni mają do dyspozycji bezpłatne leki, które codziennie przyjmowane pozwalają żyć w zdrowiu nawet do późnej starości.