Wrocławscy naukowcy testują oprogramowanie, które ma skutecznie zmniejszać ból przy prostych zabiegach, jak pobranie krwi u dzieci. Kolejny krok to walka z bólem przewlekłym u małych pacjentów oddziałów onkologicznych i osób starszych.

Zamiast szpitalnej codzienności – wirtualna rzeczywistość. Chętnych, by wypróbować oprogramowanie nigdy nie brakuje. Dzieci testują grę napisaną w taki sposób, by maksymalnie angażować się w to, co wirtualne. Nagrodą w tej grze nie jest przejście do kolejnego etapu, nagrodą jest brak bólu.

Igły boi się większość dzieci. Pobranie krwi u tych najmniejszych bywa bardzo trudne. Ale gdy do gabinetu zabiegowego wjeżdża extra sprzęt, mali pacjenci mogą zapomnieć o tym, co ich czeka. Na obecność kamery w gabinecie zabiegowym zgodziła się Klaudia, która nie lubi kłucia. Dziewczynka z Oculusem na oczach zaczyna grać, a pielęgniarka spokojnie robi swoje. – Bardzo mi to pomogło! – ocenia zadowolona Klaudia Marciniak.

Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego chcą przy pomocy wirtualnej rzeczywistości walczyć także z bólem przewlekłym. Tu odwrócenie uwagi na 3 minuty nie wystarczy.

Podobne metody walki z bólem stosowane są w praktyce w Stanach Zjednoczonych, w Holandii czy w Hiszpanii. Wrocławscy naukowcy na razie testują sprzęt i oprogramowanie, ale mają nadzieję, że efekty ich pracy pomogą w walce z bólem także polskim pacjentom.