Polityczne zamieszanie w sejmiku województwa, gdzie miał zostać wybrany nowy przewodniczący. Wybór następcy Barbary Zdrojewskiej z Platformy Obywatelskiej, która w wyborach zdobyła mandat senatorski, miał być formalnością. Tymczasem w tajnym głosowaniu któryś z koalicyjnych radnych wyłamał się. Rządy PO i Rafała Dutkiewicza w sejmiku wisiały na włosku. Ostatecznie nowym przewodniczącym został Paweł Wróblewski.

Na początku było miło. Gratulacje od radnych sejmiku i władz województwa otrzymali nowi posłowie – Krzysztof Kubów i Paweł Kukiz oraz senator Barbara Zdrojewska.

Nowym przewodniczącym sejmiku miał zostać Paweł Wróblewski z Platformy Obywatelskiej, popierany również przez koalicjantów z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wyniki głosowania przyniosły jednak niespodziankę. – Radny Andrzej Jaroch – 18 głosów „za”. Paweł Wróblewski – 18 głosów „za” – ogłosił Roman Kowalczyk, przewodniczący komisji skrutacyjnej.

Nowego przewodniczącego w pierwszym głosowaniu nie wybrano. Ktoś z rządzącej koalicji zagłosował za kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. – Będziemy przekonywać wszystkich radnych koalicji, żeby przyjęli i przegłosowali kandydaturę Pawła Wróblewskiego. Na tym polega demokracja, że każdy ma prawo głosować – twierdzi Michał Bobowiec, radny z PO.

Po ogłoszeniu wyników zarządzono kilkugodzinną przerwę. Wybory przewodniczącego pokazały, że sejmik czeka burzliwa końcówka roku. – Czeka nas to nie tylko w sejmiku dolnośląskim. Zapowiadane są też próby odwołań w innych miejscach. Mam nadzieję, że ta koalicja jest dosyć silna, żeby to przetrwać – mówi nam Zdrojewska.

Na zmiany jeszcze w tym roku liczy opozycja. – Mam nadzieję, że budżet będzie już uchwalał nowy, zrestrukturyzowany zarząd województwa – twierdzi Patryk Wild, radny Bezpartyjnych Samorządowców.

Pojawiają się też spekulacje na temat zmiany wojewody dolnośląskiego. Miałby nim zostać Paweł Hreniak, przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku. – Nie chcę tego komentować. Dziękuję – skwitował Hreniak.

W niedawnych wyborach Hreniak walczył o mandat senatora. Choć przegrał z reprezentującym PO Jarosławem Dudą, to zgromadził blisko 80 tys. głosów.

Sesję po przerwie wznowiono. Ostatecznie nowym przewodniczącym został Wróblewski, głosowanie zakończyło się wynikiem 23:13.