Dzisiaj po raz pierwszy pokazano projekt ekspozycji wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia. Muzeum, kosztem 36 mln zł, buduje miasto na terenie dawnej zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej.

Na terenie zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej prace idą pełną parą. Budynek zajezdni musi zostać dokładnie zabezpieczony i odrestaurowany. Projekt obejmuje także rewitalizację terenu wokół zajezdni.

Wystawa główna, zaaranżowana w hali zajezdni, będzie poświęcona przede wszystkim powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Centrum Historii Zajezdnia nie będzie jednak zwykłym muzeum. – To miejsce spotkań z historią. Będzie się np. chodzić po zrekonstruowanych sklepach – zapowiada Marek Mutor z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Wystawa w dużej części będzie składała się z przedmiotów jakie przez ostatnie lata do Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” przynosili mieszkańcy Wrocławia. Do tej pory udało się zebrać aż 15 tys. pamiątek.

Oprócz wystawy głównej, na powierzchni 600 m2 prezentowane będą wystawy czasowe. O ich tematyce będą mogli decydować także wrocławianie. W Centrum Historii Zajezdnia będą prowadzone projekty badawcze, powstanie centrum dokumentacyjne.

Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej na miejsce ekspozycji została wybrana nieprzypadkowo. 26 sierpnia 1980 roku wybuchł tam strajk solidarnościowy. Była to nie tylko chwila narodzin Solidarności, ale i ważny moment w formowaniu tożsamości współczesnego Wrocławia.