W tym odcinku pokazujemy, w jaki sposób najnowsza technologia wkrada się na wieś. Przed Urzędem Gminy w Żórawinie stanął infokiosk – współczesny przewodnik turystyczny. Choć informacje o turystycznych atrakcjach są w broszurach i ulotkach, najszybciej i najwygodniej mieć je w formie elektronicznej. Dzięki aplikacji Wrota Regionu trafiliśmy do parku linowego pod Wieżycą, do Willi Sobótka – całkiem nowego miejsca, które powstało z myślą o tych, którzy chcą odpocząć lub myślą poważnie o swoim zdrowiu. Odwiedzamy także młyn w Witowicach, który tymczasowo stał się stocznią dla historycznej szkuty. Zażywamy wiejskich rozkoszy w Sadach w Błotnicy i jesteśmy olśnieni niezwykłym kościołem w Żelowicach. Aplikacja mobilna „Wrota Regionu” powstała w ramach współpracy trzech Lokalnych Grup Działania: Lider A4, Gromnik oraz Ślężanie. W aplikacji znaleźć można informacje o obiektach gastronomicznych, noclegach, miejscach ciekawych przyrodniczo czy też obiektach sportowo-rekreacyjnych. Każdy obiekt posiada zdjęcie, opis, dane teleadresowe oraz współrzędne geograficzne, dzięki którym z łatwością można go zlokalizować na mapie. Korzystając z aplikacji możliwe jest również wyznaczenie trasy do danego obiektu dzięki zastosowaniu technologii GPS.

Mobilny przewodnik prezentuje również kilkadziesiąt tras tematycznych i propozycji wycieczek, których przemierzenie pozwala zapoznać się z okolicami. Do użytkownika należy wybór czy zamierza zwiedzić pobliskie zamki i pałace, kościoły, kamieniołomy, czy też wybiera trasę typowo przyrodniczą – szlakiem parków lub dolin rzecznych. Każda trasa zawiera plik .gpx, dzięki któremu użytkownik ma podgląd całego jej przebiegu i może sprawdzić, jakie obiekty się na niej znajdują.

Projekt promuje także najciekawsze wydarzenia z regionu i produkty lokalne: miody, wędliny i tradycyjne pieczywo to tylko niektóre z wyrobów, z których słynie okolica. Zwiedzanie urozmaica łatwy w obsłudze planer, do którego dodać możemy interesujące nas trasy, wydarzenia i obiekty, o których chcemy pamiętać w przyszłości.