Strata prawa jazdy na minimum 3 miesiące za duże przekroczenie prędkości oraz zakaz prowadzenia pojazdu nawet przez 15 lat za jazdę po pijanemu – to tylko niektóre nowe przepisy drogowe, które będą obowiązywać od jutra.

Część kierowców dopiero dziś dowiedziała się o zmianach przepisów. – Ja też nie wiedziałem, że od jutra zmieniają się przepisy. Wjechałem właśnie z Niemiec i w radiu mówili, że od jutra – mówi Andrzej Głogowski.

Najwięcej zmian dotyczy przekroczenia prędkości. – O wiele wyższe będą kary. Ta najgorsza kara to przekroczenie prędkości powyżej 50 km w terenie zabudowanym, zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące – informuje post. Marcin Lech z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Poważne sankcje czekają kierowców, którzy mimo zatrzymania prawa jazdy będą próbowali prowadzić samochód. – Kierujący w tym momencie będzie traktowany jako osoba dopuszczająca się przestępstwa – mówi sierż. szt. Paweł Majerowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zdaniem kierowców może to zdyscyplinować drogowych piratów. – Każdy jeździ jak chce. Karę zapłaci 200-300 zł i jedzie dalej. A dopiero jak coś się stanie, to są problemy – uważa Andrzej Głogowski.

Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowca będzie mógł zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do nawet 15 lat. Do 5 tys. zł zwiększają się kary finansowe. – Gdy mówimy o recydywie lub spowodowaniu wypadku będąc w stanie nietrzeźwości, ta kara może być nie mniejsza niż 10 tys. zł – informuje nadkom. Krzysztof Zaporowski.

Na dolnośląskich drogach trwa policyjna akcja „Prędkość”. Funkcjonariusze do późnego wieczora będą kontrolować szybkość jazdy samochodów.