Na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu powstaje największa makieta kolejowa w Polsce. Na ponad 150 metrach kwadratowych będzie można zobaczyć w miniaturze nie tylko jeżdżące pociągi, ale również atrakcje turystyczne Wrocławia i Dolnego Śląska.

– Mamy prawie sto ręcznie robionych budowli. Będą też miniatury autentycznych budowli z Dolnego Śląska – m.in. Śnieżka, schronisko „Szwajcarka”, Dworzec Świebodzki, nawet mamy bloki z ulicy Zaporoskiej. No i oczywiście Rynek, który jest bardzo piękny we Wrocławiu – wymienia Jakub Paczyński.

– Większość elementów – np. architektura – zrobiona jest tutaj ze sztucznego materiału. W całości wykonana ręcznie, każdy element – poczynając od okien, poprzez każdą literkę, każdą tralkę. No i potem jest malowanie i tworzymy. Najpierw ustawiamy największe elementy, dokładając coraz mniejsze. Na końcu skupiamy się na detalach – dodaje Tomasz Gadomski.

– Mamy też część „sielankową”. Są tu pola, łąki, ma być przyjemnie. Jest np. ładna ścieżka, dość romantyczna. Jak ktoś będzie oglądał makietę, to myślę, że się wczuje w ten klimat wioski – twierdzi Klaudia Sztandera.

Wystawa będzie miała charakter stały, a jej otwarcie jest planowane na drugą połowę stycznia.