W powiecie lubańskim padnie swoisty rekord budowlany. Do tej pory za 30 mln zł naprawiono blisko 40 km najbardziej zniszczonych dróg powiatowych i gminnych. Są też pieniądze na remont kolejnych odcinków tras. Dzięki temu już za pół roku połowa dróg w powiecie przejdzie kapitalny remont. Wszystko to zostanie zrealizowane dzięki pomocy rządowej w ramach usuwania skutków powodzi.

Wieś Stankowice ucierpiała najbardziej podczas ubiegłorocznej powodzi. Żywioł zniszczył tu pięć mostów oraz 4 km drogi. Przez rok mieszkańcy do swoich posesji mogli dojeżdżać jedynie uciążliwym objazdem.

Teraz mieszkańcy cieszą się, że zakończył się juz drogowy koszmar. Jerzy Bucki pokazał nam odbudowaną część budynku, która w ubiegłym roku runęła pod naporem wielkiej wody. Stary poniemiecki most został rozebrany, a w jego miejsce wybudowano nowy, dużo większy.

Drogi naprawiają również gminy: Olszyna i Leśna, które otrzymały rządowe pieniądze na usuwanie zniszczeń popowodziowych. Burmistrz Olszyny zapewnia, że przed nadejściem zimy uda się zakończyć wszystkie remonty dróg. Mieszkańcy miejscowości takich remontów jezdni i chodników nie widzieli tu od lat.

Większość tras w powiecie lubańskim jest już przejezdna. Na oddanie do użytku czekają pojedyncze odcinki dróg w Olszynie i Mściszowie.

Jacek Jaworski