W Świdnicy po kilkunastu latach przerwy można znów zdawać egzamin na prawo jazdy. Od dziś na terenie dawnych radzieckich koszar działa filia wałbrzyskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. O podobne oddziały starają się też inne dolnośląskie miasta.

Do niedawna egzaminy na prawo jazdy można było zdawać tylko w ośrodkach w byłych miastach wojewódzkich, ale zmieniła się ustawa. Jest to pierwsza filia oddziału WORD-u w Polsce, która powstała na skutek tej zmiany – informuje Jan Gurazda, zastępca dyrektora WORD w Wałbrzychu.

Dotąd na Dolnym Śląsku działała tylko jedna zamiejscowa filia w Kłodzku, powstała w latach 90. na specjalnych zasadach. Jest wyjątkiem na Dolnym Śląsku, po protestach mieszkańców została utworzona przez ministra specjalnym rozporządzeniem – wyjaśnia Leszek Tkaczyk, dyrektor WORD w Wałbrzychu.

Teraz już na mocy obowiązujących przepisów o utworzenie filii zabiegają inne miasta. Lada dzień jako drugi po Świdnicy ośrodek otworzy Ostrowiec Świętokrzyski. Na Dolnym Śląsku sprawy finalizuje m.in. Bolesławiec. Filia ma szansę powstać w Głogowie i Lubinie – mówi Stanisław Pawlak, dyrektor WORD w Legnicy.

Świdnicka filia już przyjmuje zapisy na egzaminy. Pierwszy już 23 kwietnia. Zgłosiło się do nas 32 osoby. Są to głównie mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego – mówi Bogdan Socha, kierownik oddziału WORD w Świdnicy.

Biuro egzaminacyjne powstało w niewykorzystanych pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej. Urząd Marszałkowski przekazał milion złotych na roczne funkcjonowanie WORD-u w Świdnicy – powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj.

Maciej Maciejewski