Wrocławska Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje co może. Samochody, urządzenia, instrumenty muzyczne, części zamienne do gaśnic przeciwpożarowych, a nawet nieużywany bruk. Dzisiaj kolejny przetarg na to, czego wojsko nie potrzebuje, a na czym jeszcze chce zarobić.

Na przetarg przyjechali ludzie spod Sieradza poszukując tanich instrumentów dla Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Klonowej, bo 13 młodych muzyków nie ma na czym grać. Magazyny Agencji Mienia Wojskowego są pełne niespodzianek. Kto by pomyślał, że wojsko zrezygnuje z tysięcy nieużywanych chusteczek do nosa?

Na agencyjnej licytacji zdarzają się niebywałe okazje, ale nie każdy przedmiot łatwo znajdzie swego amatora. Solidne zbiorniki na wodę, nietknięte od 1977 roku, nadal czekają. Inne trzeba ostro licytować. Zyski z tych transakcji to rodzaj „cegiełki” na wojsko - pieniądze trafiają do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych.

Sprzedaż tak zwanego mienia ruchomego, przetargowa i bezprzetargowa, to zaledwie drobny ułamek działalności agencji, niezbyt znaczący finansowo. Agencja Mienia Wojskowego przekazuje rocznie do Skarbu Państwa około 50 mln zł.

Handlujemy drobnicą i sprzedajemy również duże rzeczy - mówi Janusz Paluszkiewicz z AMW. Największa będzie Kępa Mieszczańska we Wrocławiu. Przeceniona z ponad 300 milionów pięć lat temu do... 100. Na tym nie koniec. Agencja poszukuje klientów na 260 działek na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie: na byłe poligony, koszary, magazyny i lotniska.

Jadwiga Jarzębowicz