Od zadowolenia po niedowierzanie - takie są reakcje na wtorkową decyzję rządu o przyspieszeniu budowy dróg ekspresowych. Znalazły się na ten cel nawet dodatkowe pieniądze. Dotyczy to m.in. ważnych dla Dolnego Śląska odcinków tras S3 i S5. Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone przetargi na ich wykonawców.

Z przyspieszenia budowy trasy ekspresowej S3 zadowolone są władze Legnicy. Miasto przy okazji inwestycji upiecze własną pieczeń. Zyska drogę dojazdową do nowego cmentarza.

Włodarze gminy wiejskiej Lubin na świat patrzą przez pryzmat niechcianej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Decyzja o budowie trasy przebiegającej przez środek złoża oznacza, że widmo odkrywki oddala się na długie lata. W miejskiej części Lubina nie wierzą natomiast w obietnice rządu. Tym bardziej, że ten sam rząd kilka lat temu podjął decyzję o opóźnieniu inwestycji.

Dla mieszkańców Małuszowa koło Jawora inwestycja wiąże się z budową obwodnicy i lepszym życiem. Zmaleje bowiem ruch samochodów na biegnącej obecnie przez środek wsi drodze krajowej nr 3.

Andrzej Lampart